This is my life – dokument globální výchovy

přednáška, film, interaktivní program

Projekt do škol - Příběhy dětí z různých koutů světa


Příběhy, ty nás nutí přemýšlet. Nejen o životech lidí z dalekých zemí, ale i o životech nás všech.

O projektu

Vydejte se s námi do dalekých končin naší planety prostřednictvím našeho interaktivního programu.

Program vznikl na základě mého učinkování v Nepálu coby dobrovolníka na jedné vesnické škole. Poté, co jsem pravidelně učil angličtinu místní děti z chudých rodin, všímal jsem si jejich každodenního života. To mě přivedlo k nápadu zdokumentovat každodenní příběh od rána až do večera holčičky jménem Asmita.


Tak vznikl námět pro natočení „Děvče z rýžového pole“

Tento krátký emotivní film byl postaven na emocích a Asmitiny radosti ze života a vypráví příběh, který má pro mě zvláštní význam.


V roce 2016 jsem natočil další krátký dokument, tentokrát z prostředí Indonésie. Balijská dívenka Tia vypráví svůj každodenní příběh, který je provázán silným náboženským pohledem na svět, který sdílí se svoji rodinou a pomáhá doma s výrobou a prodejem obětin.

Ve spolupráci se ZŠ Rosice vznikl impuls pro promítnutí těchto dokumentů školákům ze čtvrtých až sedmých tříd, které tak měly možnost nahlédnout do života těchto dětí.

Promítání na školách je tak poučné, s prvky globální výchovy, nabízející dětem zpětnou vazbu i na to jak oni sami žijí a jestli by obstáli v nástrahách zemí třetího světa.

Podívejte se, jak to vypadalo

Připraveno je nyní:

Program o Nepálu –
Přednáška, film, interaktivní program o životě nepálské dívky Asmity.

Na chvíli se přemístíme do Nepálu a budeme pozorovat každodenní životy dětí. Děti mají možnost se s nimi seznámit prostřednictvím krátkého dokumentárního filmu a ptát se na vše co je zajímá o dané zemi nebo o daném dítěti. K tomu nám poslouží záběry z dokumentu „Děvče z rýžového pole“ a spotu, který jsem připravoval pro neziskovou organizaci Člověk v tísni.

Délka programu – cca 2h

Minimální počet účastníků – 80
Věk – 4.-7.třída

Cena – dle dohody


Děti mají možnost přispět v rámci akce prostřednictvím koupě fotografií z Nepálu nebo plátěné tašky s mandalou na Spolek Shanti Nepál, který projektem podporujeme.

Zarezervujte si termín programu pro vaši školu na info@fotopospichal.cz nebo telefonicky na +420777338864


Při našem programu ctíme cíle Globální výchovy


O čem je globální výchova?
Cílem je vychovávat člověka, který
– Respektuje a přijímá lidi s odlišnými názory, pohledy na svět a rozdílným kulturním zázemím, neboť cítí, že mají podobná přání a potřeby jako on, že je s nimi v tomto smyslu spojen.

– Reflektuje ekonomickou, politickou, technickou, kulturní a ekologickou provázanost současného světa, problémy lidstva na globální i lokální úrovni, jejich vzájemnou souvislost, je si vědom trendů v jejich vývoji a také toho, jak je s nimi spojen jeho osobní život.
– Cítí (proto) zodpovědnost za svou aktivitu a osobní růst vůči sobě i svému okolí (světu).
– Podporujeme v dětech princip solidarity, což může napomoci i interakci v jejich nejbližším okolí (škola, rodina atp.)

Shanti Nepál
Dlouhodobá spolupráce na fundrisingu, fotodokumentaci, přípravě výstav.

Shanti Nepál
-